Zadzwoń: + 48 572 00 11 00

#1
#2
#3
#7
Egzamin nie straszny
 

Egzamin nie straszny

2022-05-18



Choć wynik egzaminu nie świadczy o wartości człowieka, przychodzą momenty w życiu, gdy stajemy przed takim, czy innym sprawdzianem. Za miesiąc egzamin ósmoklasisty. I choć w niektórych budzi spore emocje – nie musi być straszny. Trzymamy kciuki i pamiętaj...

Wiesz co cię czeka. Zakres materiału i typy zadań są z góry określone. W dodatku, ilość do tej pory zrobionych zadań, ćwiczeń, czy próbnych egzaminów sprawia, że już dobrze znasz formułę.

Czytaj wszystkie polecenia. Dokładnie. Wbrew pozorom, kilka chwil na przeanalizowanie poleceń do poszczególnych zadań to nie jest czas stracony – nawet gdy wydaje Ci się, że wiesz, co należy zrobić. Czasem w poleceniu jest jakiś bardzo istotny szczegół, który jest kluczowy dla danego zadania. Polecenie podpowiada, co jest oczekiwane jako realizacja zadania. Choć nie powie wprost, co należy wpisać lub zaznaczyć, jest dla Ciebie istotną wskazówką, w jaki sposób podejść do zadania.

Korzystaj z brudnopisu. Tam, gdzie trzeba napisać nieco więcej, niż słowo, czy zdanie, zacznij od wersji próbnej tekstu. Czytając taki szkic tekstu, popatrz co możesz ulepszyć, poprawić. Popatrz, czy nie ma błędów – nie tylko językowych, ale stylistycznych, logicznych. Sprawdź dokładnie, punkt po punkcie, czy wszystko z polecenia jest zawarte w tekście. Nim przepiszesz tekst na czysto, weź głęboki oddech i spróbuj popatrzeć na tekst krytycznie. Czytając, sprawdź, czy jest „flow" (czy tekst czyta się łatwo).

Przeanalizuj odpowiedzi. Nie zostawiaj odpowiedzi bez drugiego spojrzenia na nie. Może się zdarzyć, że przez chwilę nieuwagi pojawi się drobny błąd, który dzięki temu znajdziesz i od razu poprawisz.

Nie kombinuj za dużo. Czasem najlepiej sprawdza się stara zasada „pierwszej myśli" oraz druga „nie zawsze więcej znaczy lepiej". Pamiętaj, że kluczowe jest precyzyjne odpowiadanie na pytania.

Zarządzaj czasem. Na początku, nie trać czasu na te zadania, co do których masz wątpliwości. Zacznij od tego, czego jesteś pewien. Potem przejdź do pozostałych rzeczy. Monitoruj czas, który pozostał do końca egzaminu i to, co masz jeszcze do zrobienia. Ale nie patrz nerwowo na zegarek co 5 minut – czasu wystarczy.

Walcz na 100% do końca. Gdy zdarzy się tak, że nie możesz wydobyć z pamięci informacji, która jest odpowiedzią na pytanie, czy kluczem do rozwiązania zadania i nawet po dłuższej chwili namysłu nic nie przychodzi Ci do głowy – strzelaj. Ale dopiero na sam koniec, gdy nie masz już pomysłu – nigdy na wstępie (szczególnie, gdy zadanie zawiera odpowiedzi zamknięte – prawda/fałsz, test wyboru, dopasowywanie, wpisanie słowa z listy).

Nie panikuj. Jeśli zdarzy się, że emocje sprawią, że nie możesz się skupić – odłóż na chwilę długopis, weź głęboki oddech, albo i dwa, zamknij oczy, zapomnij na parę sekund o egzaminie, zamiast tego – pomyśl o czymś relaksującym, otwórz oczy i wróć do pisania.

Naładuj baterie. Pamiętaj, że nie tylko wiedza i umiejętności są potrzebne, by dobrze zdać egzamin. Równie istotna jest Twoja kondycja. Dlatego zadbaj o zdrowy sen – szczególnie w noc przed egzaminem, a w dzień poprzedzający – znajdź czas na relaks.

Myśl pozytywnie – cały czas!


Wróć